صنایع دستی همدان

img

همدان مهد هنرمندان و صنعتگران برجسته‌ای است که یادگارهای بسیار ارزشمندی از خود بجای گذاشته اند. امروزه نیز این دیار محل فعالیت بسیاری از هنرمندان با ذوق صنایع دستی است

صنایع دستی تبریز

img

تبریز نیز مانند هر شهر و دیاری، زنان و مردان هنرمندی را در خود دارد که به تولید صنایع دستی مشغولند و آثاری زیبا خلق می کنند که مردم جهان را شیفته خود نموده و چشمان بسیاری را به خود خیره کرده است. پیش به سوی شناخت تبریز

سفالگری پارت دوم

img

مراحل سفالگری را در این مقاله قصد داریم به صورت کامل برای شما کاربران گرامی شرح دهیم. چرا که دانستن آن برای شما عزیزانی که حتی اندکی به این هنر علاقه دارید جالب و جذاب خواهد بود. ما راهمراهی کنید تا با هم مراحل سفالگری را مرور کنیم.

سفالگری

img

سُفالگری ساختن ظروف با گل است و به ظرف ساخته شده از این طریق سفال می‌گویند. از مشهورترین سفالینه‌ها می‌توان به کوزه و پیاله سفالین اشاره کرد. پیش از رواج شیشه سفالینه‌ها رایج‌ترین مظروفات بشر بودند.

صنایع دستی ارومیه

img

صنایع دستی شهر ارومیه، در کنار جاذبه های گردشگری ارومیه نظر همه مسافران را به خود جلب می کنند، و ما قصد داریم در این بخش شما را با این آثار زیبا آشنا کنیم.

صنایع دستی و انواع آن

img

تمایز صنایع دستی با انواع محصولات امروزی بیشمار است، این هنرهای دستی نه تنها از لحاظ پروسه تولیدی با محصولات دیگر متفاوت هستند، بلکه نگرشی متفاوت را به مشتاقان این هنر القا می کنند.اما وجه تمایز این صنایع با محصولات امروز در پروسه تولید خلاصه نمی گردد

صنایع دستی

img

صنایع دستی یا کاردستی نوعی کار است که در آن لوازم تزئینی و کاربردی تنها با استفاده از دست یا ابزار ساده ساخته می‌شود. معمولاً این کلمه به روش‌های سنتی ساختن کالاها اطلاق می‌گردد.

کاشی کاری

img

کاشی از لحاظ تاریخی پنجمین شیوه اساسی و بنیادی در تزئینات ساختمان‌های آبده یی و ساختمان‌های عادی می‌باشد. استفاده از این شیوه در معماری اسلامی بسیار رایج است و طرح‌های جالب، جلو رشد و کشف تزئینات خشتی و گچی را گرفت و همه علاقه‌مند تزئینات با کاشی شدند.

فرش

img

به دست بافتهٔ پُرزدار و گره‌دار قالی گویند. همهٔ پژوهشگران بدون چون و چرا بر این نکته اعتراف دارند که قالی و قالی‌بافی از آسیا شروع شده‌است. پژوهشگران بر این عقیده‌اند که ترکستان، ایران و قفقاز می‌باید مهد اولیهٔ این هنر بوده باشند.

هنردست زیورآلات

img

جواهرات و زیور آلات در ایران از دیرباز به عنوان قطعه ای از لباس در میان اقوام مختلف مطرح بوده است. جواهرات در میان مردم قشقایی شامل گردنبند مهلو، گردنبند میخک، گردنبند مهره ای، عنبردان، قاب قرآن، النگو و دستبند مهره ای، گیسوبند و بازوبند است.

خاتم کاری

img

هنر خاتم کاری یکی از هنر‌های دستی و از هنر‌های ظریف ایرانی با سابقه‌ای دیرینه است. خاتم ترکیبی از چند ضلعی‌های منظم با تعداد اضلاع متفاوت (سه، پنج، شش، هفت،هشت یا ده ضلعی) است که با استفاده از مواد اولیه گوناگون در رنگ‌های مختلف ساخته می شود.

مینا کاری

img

میناکاری، میناگری یا میناسازی هنری است که سابقه‌ای در حدود پنج هزار سال دارد و از صنایع دستی محسوب می‌شود. امروزه این هنر بیشتر بر روی مس انجام می‌شود ولی می‌توان بر روی طلا و نقره نیز آن را به عمل آورد.

هنر های چوب قسمت دوم

img

این ابزار ها بیشتر جنبه مصرفی داشتند و با گذشت زمان هنر و سلیقه باعث خلق آثار هنری بی نظیری شد . تو این پست به معرفی این هنرها میپردازیم .

هنر های چوب

img

امیدوارم با مطالعه ان بتوانید اطلاعات کافی در مورد هنرهای چوبی آن بدست بیاورید. هنر چوبکاری دارای جایگاه طولانی و غنی در تاریخ ما است

گردشگری اینترنتی

img

در دنیای کنونی دسترسی به اخبار و اطلاعات از ارکان اصلی کسب قدرت تبدیل شده است. سازمان ها و مقاصد در صورتی که گردشگری کسب و کار، خود را با تغییرات حاصل از پیشرفت های فناوری اطلاعات وفق ندهند، شکست خواهند خورد.

کاشی در دنیای هنری اسلام

img

با گسترش دین اسلام در شرق، شیوهٔ معماری در این مناطق خصوصاً در بخش تزئینات تغییر نمود. اسلامیون، آن دسته از آثار هنری که از آداب و رسوم اسلامی خارج بودند و حاوی نماد انسانی و حیوانی بودند را تخریب کردند. در نظر آنان هنر می‌بایست در خدمت علم و دانش باشد

از ارغوان فرش ایرانی تا لاجوری عرش بیکران

img

قالی یا فرش نوعی گستردنی بافته شده از الیاف پنبه، پشم و در بعضی موارد ابریشم است که معمولاً برای پوشش زمین به کار می‌رود. به دست بافتهٔ پُرزدار و گره‌دار قالی گفته می‌شود. از آنجا که قالی و فرش همیشه نقش‌های زیبا بر خود داشته‌اند، امروزه به جنبهٔ تزئینی آن نیز توجه می‌شود.

خاتم

img

خاتم ترکیبی است از چند ضلعی‌های منظم با تعداد اضلاع متفاوت که با استفاده از مواد اولیه گوناگون در رنگ‌های مختلف تشکیل می‌شود. پنج، شش، هفت، هشت یا ده ضلعی است.

دنیای چرم

img

چرم، ماده ای طبیعی، بادوام و منطعف است که از دباغی پوست خام جانوران، به‌ویژه گاو به‌دست می‌آید. فرایند دباغی، پوست فسادپذیر را به یک مادهٔ طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می‌کند

عضویت در خبر نامه

آخرین اخبار در ایمیل شما